Časté dotazy

Mohu si u Vás nechat impregnovat vlastní materiál?

Impregnujeme i materiál zákazníka, který si k nám sám přiveze. Je důležité, aby měl materiál proložený na dřevěných prokladech o rozměru cca 10 mm. V případě, že nemá řezivo proložené, může si ho u nás proložit našimi proklady.

Po impregnaci je nutné nechat materiál u nás 24 hodin odstát, aby se impregnační látka dobře zafixovala a pak teprve odvézt.

Pokud se nestihnu dostavit v pracovní době, tak mám smůlu?

Ne, vždy se snažíme vyjít zákazníkovi vstříc. Proto máme v sezóně prodej prodloužen i na odpolední hodiny a na sobotu. Pokud i to nestačí a je to v našich možnostech, po domluvě je možné vyzvednou zboží i mimo pracovní dobu.

Impregnované dřevo je chráněno a nemusím ho již natírat?

Impregnace Wolmanitem CX10 chrání dřevo proti dřevokazným houbám a škůdcům. Není však chráněno proti povětrnostním vlivům – ty na dřevo působí, jako kdyby naimpregnované nebylo. Pokud to je žádoucí, je potřeba dřevo natřít např. lazurou, ideálně až materiál po impregnaci vyschne, aby se lazura mohla fixovat na dřevo.

Kdy mohu natírat po impregnaci Wolmanitem CX10?

Protože u nás impregnujeme tlakovou impregnací, je po této impregnaci dřevo nasáklé impregnačním roztokem. Z tohoto důvodu materiál není schopen přijmout další látku. Je tedy potřeba počkat, aby voda z dřeva vyschla. Wolmanit CX10 po 24 hodinách zůstává v dřevě zafixovaný a je po této době nevyluhovatelný. Doba vyschnutí záleží na teplotě okolního prostředí a povětrnostních podmínkách – obecně v létě cca 2-3 týdny. Zcela vyschlé impregnované dřevo mění svoji barvu ze zelené na světle zelenou až na žluto hnědý odstín.

Jak sesychá dřevo?

Záleží na počáteční vlhkosti dřeva. Obecně se dá počítat, že smrkové a borové dřevo o  počáteční vlhkosti cca 50-55%  sesychá při vyschnutí na vzdušnou vlhkost 16-18% o cca 3% (prkno o rozměru 25x100mm časem venku seschne na rozměr cca 24x97mm). Při sušení v sušárně na vlhkost 10% je to až 5% (fošna o rozměru 50x200mm bude mít po vysušení rozměr cca 48x190mm)

Co se stane s dřevem po vysušení?

Po vysušení, ať již venku přirozenou cestou, nebo v sušárně, mění dřevo svůj rozměr a tvar. Je přirozené, že např. hranol nařezaný na profil 100×100 má po pár měsících venku rozměr 97x97mm, je popraskaný a může se, pokud nebude správně uložen, prohnout, nebo dokonce zkroutit do tzv. vrtule.

Je popraskané dřevo vadné?

Praskliny, tzv. výsušné, nejsou na závadu a nesnižují pevnost dřeva. Je to přirozený jev při vysychání dřeva. Nesmí však tato prasklina být např. skrz celou tloušťku fošny, tím se snižuje pevnost materiálu.

Kolik uvezu na vozíku?

Samozřejmě – to musíte vědět vy, jakou nosnost má Váš vozík ?.  Ale pozor, pokud materiál příliš přečnívá přes vozík dozadu, mění se celé těžiště a tím vytvořená páka výrazně snižuje nosnost vozíku a hlavně zatěžuje závěsné zařízení vozu. V krajním případě takto vezený materiál může způsobit dopravní nehodu tím, že je auto hůře ovladatelné. V případě potřeby jsme schopni pro Vás dopravu zajistit.

Jak spočítám objem dřeva a váhu?

Váha i objem je uvedena na cenové nabídce.

Smrkové dřevo v syrovém stavu váží cca 650kg/m³ a vysušené cca 550kg/m³ (váha je orientační, záleží na vlhkosti dřeva). Sibiřský modřín má hmotnost 700 kg/m³.

Dále můžete objem zjistit na našich internetových stránkách – v sekci Katalog/Ceník. U každého produktu je kalkulačka, která Vám po zadání kusů vypočte cenu a váhu materiálu.

OBJEM: Pokud potřebujete ručně spočítat, vždy počítáme v metrech – např. objem hranolu 100x100x4000mm se spočte podle vzorce 0,1×0,1×4=0,04 m³.

Váha: náš hranol má tedy objem 0,04m³, syrový bude vážit 0,04×650 (váha kg na 1m³) = cca 26kg

A nebo se nám zavolejte na tel.: 318 628 845 (všechny kontakty zde >). Rádi pomůžeme.

Výrobní program

Altány a pergoly

Dřevěné konstrukce

Garážová stání

Zakázková výroba

Krovy

Řezivo

Prkna

Hranoly

Palubky

Sibiřský modřín

(nedostupné)

Dřevní odpad